رویدادهای اخیر

به چه قیمتی ...؟!

یادداشتی پیرامون قیمت بلیت کنسرت‌ها در ایران و مقایسه آن با سایر کشورها

به چه قیمتی ...؟!

رسانه نوا - بحث دربارهء قیمت بلیت کنسرت‌ها در ایران و مقایسهء آن با سایر کشورها از آن دست بحث‌هایی است که تا کنون آنچنان که باید و شاید به آن پرداخته نشده است و البته در این مجال نمی‌خواهیم تا یک بررسی همه جانبه  و مفصل در این مورد انجام دهیم آنچه به آن خواهیم پرداخت مقایسه ایست که به صورت موردی بین دو جشنواره موسیقی در ایران و آلمان انجام خواهد شد.

"شب‌های موسیقی بارانا" عنوان فستیوال یا بهتر است بگوییم برنامه ایست که از 21 تا 29 مرداد ماه در کاخ نیاوران برگزار شد در این برنامه کنسرت‌هایی توسط گروه‌های مختلف از جمله گروه کامکارها، کیخسرو پورناظری و گروه شمس، سهراب پورناظری و آنتیو‌ ری، گروه پالت و هنرمندانی دیگر به روی صحنه رفت.

با فاصلهء زمانی بسیار کمی از جشنواره بارانا، از دوم تا یازدهم سپتامبر سالجاری  (12 تا 21 شهریور ماه) جشنواره موسیقی "مورگِن‌لَند" (Morgenland Festival) در شهر "اُسنابروک" آلمان برگزار خواهد شد. این فستیوال که امسال دوازدهمین دورهء خود را پشت سر می‌گذارد، رویداد هنری مهمی است که به هنرمندان مشرق زمین و شناساندن موسیقی آنان به مخاطبین غربی اختصاص دارد. هنرمندان مشهور و صاحب نامی تا کنون در این جشنواره حضور داشته اند و در فستیوال امسال نیز موسیقی‌دانان برجسته ای چون کیهان کلهر، عالیم قاسمف خواننده شهیر آذربایجانی، یویوما و گروه راه ابریشم، سلمان قنبروف از آذربایجان و هنرمندان دیگری از ترکیه، سوریه و مالی به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

در اینجا قصد نداریم که به سطح کیفی دو جشنواره "بارانا" و"مورگِن‌لَند" ‌پردازیم و فقط قیمت حداکثری بلیت، برای هر صندلی مبنای بررسی خواهد بود.

مقایسه مطلق: (مقایسه بدون توجه به  نرخ واقعی برابری ارزها و همچنین سایر عوامل مرتبط) حداکثر قیمت بلیت در کنسرت‌های "مورگِن‌لَند" 18 یورو می‌باشد که با در نظر گرفتن نرخ 4000 تومان برای هر یورو ما به قیمت 72000 تومان برای هر بلیت در این جشنواره می‌رسیم. با نگاهی اجمالی به قیمت فروش بلیت‌های جشنواره بارانا و مشاهدهء قیمت 95000 تومانی آن خواهیم دید یک ایرانی در مقایسه با یک مخاطب آلمانی باید 23000 تومان (یا نزدیک به 6 یورو) بیشتر پرداخت نماید یعنی بیش از 30% گرانتر.

مقایسه نسبی: این همهء ماجرا نیست چرا که محاسبهء مطلق بین نرخ یک کالا یا خدمت در دو کشور متفاوت، واقعیّت موضوع را بدرستی به ما نشان نمی‌دهد و لازم است تا به فاکتورهای دیگری نیز توجه شود.

یکی از بهترین فاکتورها برای این مقایسه استفاده از درآمد سرانه است. درآمد سرانه حاصل تقسیم  تولید ناخالص داخلی کشور، بر جمعیت آن کشور است. بر این اساس و طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، در سال 2015 درآمد سرانه در آلمان 40997 دلار و در ایران 4877 دلار بوده است به عبارتی درآمد سرانه هر ایرانی حدود 12% یک آلمانی است که با توجه به مفروضات فوق، قیمت هر بلیت کنسرت جشنواره‌های داخلی از جمله "بارانا" باید حداکثر چیزی حدود 8000 تومان باشد! و اینجاست که با یک محاسبه ساده می‌توان به چنین اختلاف فاحشی پی برد.

"تو خود حدیث مفصّل بخوان از این مُجمَل"

شنبه, 30 مرداد 1395 18:13

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرشما به مدیریت انتقال یافت
  • هیچ نظری یافت نشد

Please publish modules in offcanvas position.