رویدادهای اخیر

امیراشکان غلامی: خواننده بايد در كنار دانش موسيقایی، دانش شناخت و درک شعر داشته باشد

در گفتگوی اختصاصی با «نوا» مطرح شد؛

امیراشکان غلامی: خواننده بايد در كنار دانش موسيقایی، دانش شناخت و درک شعر داشته باشد

رسانه نوا - امیراشکان غلامی خواننده و آهنگساز که تا کنون سه آلبوم در بازار موسیقی منتشر کرده است. او با انتشار آلبوم «پلاستیکا» بیش از پیش مورد توجه علاقه‌مندان قرار گرفت. به بهانه انتشار چهارمین آلبوم رسمی این هنرمند، پای صحبت‌هایش نشستیم.

 

در آلبوم اول بیشتر از اشعار کلاسیک استفاده کردید، چه شد که این روند در دو آلبوم بعدی تغییر کرد؟

آلبوم سايه ها، در سال ٨٦ توليد شد و بنا داشتم در سال ٨٨ آن را به انتشار برسانم، اما به دليل پاره‌ای از مشكلات موفق به اخذ مجوز نشد كه در ادامه و در سال ٩٢، با حذف و افزودن چند قطعه به انتشار رسيد؛ بنابراين تغيير فضای شعر و موسيقی به واسطه‌ی زمانی بود كه حادث شد.

 

همیشه به اهمیت کلام در قطعاتتان توجه داشته‌اید، معیارهایتان برای انتخاب اشعار چه چیزی بوده است؟

در نظرم، خواننده بايد در كنار دانش موسيقایی، دانش شناخت و درک شعر را نيز داشته باشد، چراكه وقتی صحبت از موسيقی با كلام می‌شود ، كلام در محوريت  قرار دارد و بنده نيز از اين امر مستثنی نيستم.

 

دلیل اینکه که در آلبوم دوم به دغدغه محیط زیست پرداخته‌اید، چیست؟ 

هنر و به ويژه موسيقی همواره در تاريخ جريان‌سازی و آگاهی رسانی كرده، در مملكت ما متاسفانه وضعيت محيط زيست بسيار اسف بار است و من نيز سعی كردم حتي با يک قطعه و آلبومی با اين مضمون قدمی كوچک برداشته باشم...

 

آیا اقدام شما تاثیر گذار بوده؟

در خصوص تأثير گذاری بايد عرض كنم كه اميدوارم اين چنين باشد.

 

از همکاری با نوید اربابیان بگویید؟

نويد اربابيان، موزيسين بسيار نوگرا و خوش فكری است و همكاری با نويد بسيار برايم لذت بخش بود.

 

فضای کاری شما از موسیقی پاپ آغاز و به سمت راک گرایش داشته، دلیل این تغییرات در سبک شما چه بوده؟

همانطور كه پيشتر هم عرض كردم، مابين توليد آلبوم نخست و ديگر آثار زمانی صرف شد كه باعث اين تغيير در روند كاری من شد و جدا از اين من فضای آلبوم سايه‌ها را صرفا پاپ نمی‌بينم و درهمان مجموعه هم قطعاتی در فضای Rock و Blues وجود دارد.

 

با وجود انتشار سه آلبوم، آثارتان کمتر شنیده شده دلیل آن را در چی می‌بینید؟

متاسفانه بايد عرض كنم، عدم توجه به آثار اين‌چنينی محدود به آلبوم‌های بنده نيست و مشكل بسيار فراتر است و بدون شک مسئولين فرهنگی جامعه جواب اين سوال را (احتمالا) بهتر از من بدانند 

 

با وجود زحمات فروانی که برای آلبوم‌هایتان کشیده شده، اما تبلیغات خاصی برای آن صورت نمی‌گیرد، چرا در سکوت آن ها را منتشر می‌کنید؟

من به عنوان يک آهنگساز و خواننده مسئول كيفيت كار هستم نه تبليغات بعد از آن، ناشران عزيز هم فقط در هنگام عقد قرارداد وعده‌های شيرين می‌دهند، چرا كه وقتی حتی هزينه‌ی توليد (چاپ، كاغذ و كپی كردن لوح) هم با هزينه شخصی خواننده صورت می‌گيرد و كمپانی خود را به واسطه پخش شريک اثر می‌داند و پخش درستی هم انجام نمی‌دهد، ديگر چه انتظاری می‌رود؟!

 

پس از انتشار «پلاستیکا»، یک اجرای زنده داشتید، چرا پس از آن و در این مدت کمتر به روی صحنه رفته‌اید؟

دليل آن روشن است، برای اين سبک از موسيقی كه مخاطب كمتری دارد، تهيه‌كننده‌ای هم وجود ندارد .

 

شما همواره در طراحی کاورآلبوم‌هایتان توجه ویژه ای داشته اید. به خصوص در دو آلبوم پلاستیکا و مسافران مردد؛ در مورد این موضوع کمی توضیح می‌دهید؟

طرح جلد آلبوم، مهمترين بخش در ارائه يک مجموعه است، مخاطب پيش از شنيدن اثر با آن مواجه می‌شود، پس از اهميت بالايی برخوردار است، البته طراح اين آلبوم‌ها وحيد ميثاقی عزيز هم نقش بسزايی در اين امر داشت .

 

پس از همکاری با نوید اربابیان، در ادامه سبک کاری آلبوم پلاستیکا، آلبوم مسافران مردد را منتشر کردید. در مورد این آلبوم توضیح دهید...

آلبوم مسافران مردد هشت قطعه دارد كه تمامی آنها توسط بنده ساخته و تنظيم شده، جز قطعه اول (هبوط) كه پويان قندی عزيز فقط تنظيم آن را بر عهده داشته است.

 

اما بسیاری از رسانه‌ها، پویان قندی را به عنوان تنظیم کننده کل آلبوم معرفی کرده بودند...

متاسفانه در فضای مجازی و رسانه‌ها صحبت از همكاری در کل آلبوم به ميان آمده كه اميدوارم اين مصاحبه شفاف سازی كند. همانطور که گفتم پویان عزیز تنها در قطعه اول آلبوم حضور داشته است. 

 

در آلبوم آخرتان به دغدغه‌های انسانی پرداخته شده، کمی در این باره توضیح دهید.

چه امري فراتر از دغدغه‌های انسانی در قرن حاضر است؟  اين مقوله می‌تواند دست مايه هزاران اثر هنری ديگر نيز باشد كه البته در گذشته  توسط برخی از هنرمندان داخل و خارج صورت گرفته است.

 

از کارها و فعالیتهای تازه‌تان بگویید.

آلبوم چهارم در حال حاضر در مرحله ساخت و تنظيم است و به زودی منتشر خواهد شد. 

 

حرف آخر ...

به اميد فردايی بهتر برای هنر در جامعه ايران.

چهارشنبه, 03 آذر 1395 10:50

بنر زیر مطالب

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرشما به مدیریت انتقال یافت

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

Please publish modules in offcanvas position.