رویدادهای اخیر

سعید جامع: این نوازنده ها هستند که باید هوای خودشان را داشته باشند

در خصوص میزان و چگونگی پرداخت دستمزد نوازندگان

سعید جامع: این نوازنده ها هستند که باید هوای خودشان را داشته باشند

رسانه نوا - در این مورد شاید به صورت کلی نشود صحبت کرد. چه در مقدار و چه چگونگی پرداخت، همه افراد را نمی توان به یک چشم نگاه کرد. اینکه نوازنده چه سازی می نوازد و چقدر تجربه دارد مهم است. بعضی به موقع دستمزدها را پرداخت می کنند و شاید دلیلش این باشد که می دانند مدت زیادی باید با این گروه باشند و سعی می کنند تیم را حفظ کنند.

متاسفانه افرادی هم هستند که این چیزها برایشان مهم نیست و بخش فرهنگی- هنری این مسئله را نادیده می گیرند. پیش آمده که تلاش کرده اند پول را دو روز هم که شده دیرتر پرداخت کنند. يكي از دلايلي كه باعث خروج یک نوازنده از یک گروه و رفتنش به گروه دیگر همین است. من همیشه برای خواننده ها مثال می زنم که وقتی به یک فروشگاه می روید و خرید می کنید، مستقیم حساب کتاب می کنید و از فروشگاه خارج می شوید. اما برای کنسرتی که بیشتر مواقع دستمزدتان را قبل از اجرا می گیرید یا نصفش را می گیرید، چند روز و چند ماه بعد دستمزد نوازنده پرداخت می شود.

همه خواننده ها اینگونه نیستند ولی من با این موارد برخورد داشته ام و سعی کرده ام با آن خواننده ها كمترکار كنم تا این مسئله برای من حل شود و می دانم برای آن خواننده حل نمی شود. افراد تازه کاری هستند که دوست دارند خودشان را نشان بدهند و شاید مسائل مالی برایشان مطرح نباشد و هنرشان را بدون دستمزد ارائه می دهند. اگر چه هركسي جايگاه خودش را دارد و هر كسی قيمتی. نگاه اشتباهی که وجود دارد این است که می گویند چرا میزان دستمزد خواننده و نوازنده به این اندازه اختلاف دارد و این ها به یک اندازه زحمت می کشند. ولی در همه دنیا مرسوم است که خواننده سالن را پر می کند و باعث اصلی این داستان بوده و هست مگر اينكه صحبت از گروه يا بند باشد كه در آن صورت فرمت کارمتفاوت خواهد بود.

این را هم بگویم که در ایران خیلی ها هستند که در مسائل مالی به حق خودشان نمی رسند و دستمزدشان دستمزد واقعی آن ها نیست. نوازندگی هم مثل دیگر حرفه ها مشکلات خودش را دارد و باید با آن ها دست و پنجه نرم کرد اما می توان از پس آن ها برآمد. در نهایت می خواهم بگویم این نوازنده ها هستند که باید هوای خودشان را داشته باشند. باید روابط دوستانه خود را حفظ کنند و رقابت سالم داشته باشند.

یکشنبه, 12 دی 1395 12:38

بنر زیر مطالب

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظرشما به مدیریت انتقال یافت
  • هیچ نظری یافت نشد

Please publish modules in offcanvas position.