واکنش تند همایون شجریان به اظهارات کارگردان سرشناس سینما

پس از فاشیستی خواندن شاهنامه در یک برنامه تلویزیونی؛

واکنش تند همایون شجریان به اظهارات کارگردان سرشناس سینما

رسانه نوا – همایون شجریان پس از صحبت‌های محمدحسین مهدویان درخصوص شاهنامه، مطلبی را منتشر کرد.

به گزارش رسانه نوا، همایون شجریان با انتشار این مطلب در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، به انتقاد از محمدحسین مهدویان و رسانه ملی  پرداخت و نوشت:

دوستان گرامی همگی خوب می‌دانیم که شاهنامه بخشی از چند میراث بزرگ و مهم فرهنگی کشورمان است که همه‌ی دنیا با نگرش به آن می‌توانند عظمت زبان و فرهنگ مارا درک کنند. با این حال اخیرا در برنامه‌ای سینما محور در صدا و سیمای کشورمان ایران، به حضرت حکیم ابوالقاسم فردوسی که بزرگان ادب و فرهنگ، فارسی سخن گفتن امروز ما را (که عاری از کلمات عربی هم نیست) مدیون او و شاهنامه اش می دانند، علنا توهین شده است و گویا قرار نیست کسی هم عذر خواهی رسمی کند. 

بنده‌ی کمترین و جمع بسیاری از دوستانم و فرهیخته‌گان هنر، شایسته می‌دانیم، مراتب به شکلی فراهم آید تا بدون هیچگونه توضیح و توجیه، که شنیدن آن صبوری می‌خواهد، در رسانه ملی که وظیفه‌اش پاسداری از ارزش‌های فرهنگی این مرز و بوم است، یا به هر طریقی که شایسته است از پیشگاه مردم ایران عذر خواهی مستقیم و رسمی بعمل آید.

با آرزوی سلامتی برای جملگی فرهنگ دوستان عزیز و بزرگوار، شاد و سلامت باشید.

یک دیدگاه

نامی

ضمن احترام به آفای شجریان باید یادآورشوم که هیچکس مصون از خطا نیست. فردوسی در جای جای شاهنامه صدها اشتباه و خطا دارد .توهین و بی احترامی به زنان ،نشان دادن نژادپرستی،و …را نمی توان نادیده گرفت.ضمن آنکه ایشان مردی دنیا طلب بودند که برای رسیدن به ثروت شعر سرودند. و اینکه مانع زبان عربی شد یک شوخی است. چرا که او دیوانی به عربی تنظیم کرده بود وبرای حاکمان عرب فرستاده بود