هیچکس با دستگاه و افکت چاوشی نمی شود

هنرمندان در حمایت از محسن چاوشی

هیچکس با دستگاه و افکت چاوشی نمی شود

رسانه نوا – صحبت‌های جنجالی شهرام آذر درخصوص صدای محسن چاوشی، همچنان بازخوردها و نظرات متفاوتی را در پی دارد.

شهرام آذر شب پیج‌شنبه در یک برنامه استعدادیابی از صدای محسن چاوشی به عنوان یک صدای کامپیوتری و دستکاری شده یاد کرد که بلافاصله با واکنش‌های مخاطبان و اهالی موسیقی همراه شد. محسن چاوشی نیز در ابتدا از هوادارانش خواست به شهرام آذز توهین نکنند و پس از آن نیز ویدیوی کوتاهی از اجرای زنده خود منتشر کرد. درادامه برخی هنرمندان نیز به این صحبت‌ها واکنش نشان دادند و یادداشت‌هایی را در حمایت از محسن چاوشی منتشر کردند.

سینا سرلک: قضاوت ناعادلانه، عاقبت خوشی ندارد

سینا سرلک با به اشتراک گذاشتن یک عکس در فضای مجازی، نسبت به آنچه در یک برنامه ماهواره‌ای علیه محسن چاوشی گفته شده بود، واکنش نشان داد.

سینا سرلک که سابقه همکاری با محسن چاوشی در اجرای چند قطعه از موسیقی سریال «شهرزاد» را دارد، خیلی کوتاه و البته صریح نوشت: «قضاوت ناعادلانه، عاقبت خوشی ندارد… رسم معرفت و انصاف نیست.»

پس از آنکه پنجشنبه شب، شهرام آذر معروف در برنامه استیج، صدای محسن چاوشی را ساختگی خواند، با واکنش خواننده سریال «شهرزاد» و هواداران او در فضای مجازی روبرو شد. با این‌حال شهرام آذر، امروز هم بر حرف خود پافشاری کرد و دامنه این بحث بیشتر گسترده‌تر شد.

 خشایار اعتمادی:  یک روز مقلدمان خطاب کردید یک روز ملودی دزد

خشایار اعتمادی در همین راستا درخصوص اظهار نظر جنجالی شهرام آذر راجع به محسن چاوشی یادداشت کوتاهی منتشر کرد و نوشت:

شیشه ی قلبت شکسته، زیر سنگ داوری ها. هنرمند خوب آقای سندی قضاوت و بی حرمتی راجع به آقای چاوشی را  از شما انتظار نداشتیم، از بیست و اندی سال پیش که بنا به اقتضای شرایط داخل کشور با تمام مشکلات و سختی ها، حرام و حلال های سلیقه ای سیاه نمایی ها و اظهار نظر های مغرضانه و بی اساس مواجه و پنجه در پنجه بودیم تا سوء تفاهم ها را رفع کنیم و مشکلات را مرتفع سازیم و صدای ساز و آواز پاپ را دوباره در داخل جاری کنیم تا نشاط و انگیزه ایجاد شود، تا امروز که بیش از یک میلیون و نیم فعال در این عرصه شاغل هستند.

از آهنگساز و ترانه سرا، تنظیم کننده، نوازنده، استیو دار و طراح و کنسرت‌گذار و منتقد و ژورنالیست گرفته تا ساز فروشی ها و غیره، ما عادت کردیم به بی مهری و انگ و قضاوت، درد انجاست که از خودی خوردیم، یک روز خانه موسیقی وقت در ان روزها ما را بی علم و فاقد فکر خواند، یک روز صدا و سیما پیچش را روی ما بست، یک روز، روزی نامه های نون به نرخ روز خور منتقدمان شدند، یک روز شبکه های ان طرف مرز ما را کوبیدند، یک روز به خاطره پخش صدایمان در ناکجا رسانه هایی که اجازه هم نداشتند از داخل ممنوع الکار شدیم .

هر روز یک انگ، یک روز مقلدمان خطاب کردید یک روز ملودی دزد، یک روز بی علم، یک روز سیاسی و جیره خوار خواندید ما را ، ای وااای از این نامردمانی شمایان، و احسند به پایمردی و اخلاق مداری ما ، دوست عزیز ، همکار پیشکسوت، استاد فلان سبک، مسئول مغرض، دارندگان افکار ناموافق، داخلیه کم لطف و خارج نشین نا همدرد، ما هستیم چون اقبالمان به دست خدا و جایمان در قلب مردم است، ما هستیم، تو هم باش، ولی نزن، قضاوت نکن، بفهم، که ما با چه مشکلاتی و به شکلی هستیم و ریشه داریم، چه بخواهید، چه نخواهید ما هستیم.

امیر جمالفرد: صدای محسن چاوشی ذاتا به همین زیبایی است

​امیر جمالفرد تنظیم کننده موسیقی پاپ که در چندین آلبوم و قطعه با محسن چاوشی همکاری داشته است با انتشار یادداشتی به اظهار نظر شهرام آذر واکنش نشان داد.

جمالفرد در صفحه اینستاگرام خود نوشت: به عنوان کسی که در ۲۰ الی ۳۰ پروژه میکس و مستر با محسن چاوشی همکاری داشتم لازمه بگم که، هیچگونه افکت، پلاگین یا ماشینی  باعث تغییر در رنگ صدا و تغییر ماهیت صدا بشه، به هیچ عنوان هیچ وقت استفاده نشده و صدای محسن چاوشی ذاتا به همین زیبایی و خاصی هست که میشنوین، موفق باشین و بهتره بدون اطلاع کافی نظر ندیم.

علی بحرینی: محسن چاوشی در یک قدمی خودم «غیر معمولی» را خواند

علی بحرینی که سابقه همکاری با محسن چاوشی را دارد نیز در صفحه شخصی خود، مطلب کوتاهی در این خصوص نوشت.

علی بحرینی در حمایت از این خواننده گفت: محسن چاوشی در یک قدمی خودم، ترانه «غیر معمولی» را خواند! از دستگاه خاصی هم خبری نبود! صدای او همینی است که می‌شنویم! فکر نمی‌کنم برای خداوند، قرار دادن صدایی مثل محسن چاوشی در حنجره یک انسان کار سختی باشد! این بحث که محسن چاوشی را با دستگاه تغییر می‌دهد در داخل کشور از رونق افتاده اما گویا مصرف خارجی آن تازه شروع  شده است.

۵ دیدگاه

فرهاد

متاسفم که شخصیت نامعلومی مثل شهرام آذر میاد و درباره موسیقی اظهار نظر میکنه. ایشون اگر انقلاب نشده بود الان باید لب کارون تو یک کافه اهنگهای جفنگش را تحویل هم پالگیهای خودش میداد.
پس روزی صدبار شکر کنید که انقلاب شد و این همه استعداد در داخل کشور به ثمر نشسته.
لطفا خارج نشینها هم در باره این کشور اظهار فضل نفرمایند.

مهدی

شهرام آذر و همه آهنگساز ها و خواننده های حرفه ای با نرم افزار آتو تون آشنا هستند و حرفه ای ها کاملا متوجه می شوند که آیا یک خواننده از آتو تون زیاد استفاده کرده یا در حد خیلی معمول و یا حتی اصلا که البته تعدادشون در داخل و خارج از ایران انگشت شمار هست که استفاده نکرده باشند…
آقای چاووشی هم از تکنیک تنظیم کننده های خودش در نرم افزار آتو تون استفاده میکنند، گاهی زیاد مثل سنتوری و گاهی هم متوسط
….
بنده ایشون رو از نزدیک دیدم … واقعا قابلیت این رو دارند که یک خواننده اجرای زنده شوند ، فقط باید به جای تکیه به نرم افزارها به صداشون و البته تمرین زیاد خوانندگی تکیه کنند و البته این رو هم بدونن که هیچ چیزی رو نمیشه در فضای مجازی ثابت کرد.
اگر اینطور بود دادگاه ها در فضای مجازی برپا میشدند
….
تمام این دوستان خواننده ای هم که نظر دادند رو کنسرت هاشون رو رفتم، صدا سازی، تقلید و سطح پایین خوانندگی در کارهاشون موج میزنه

هنرمندان واقعی سالار عقیلی شهرام ناظری و محمد اصفهانی و علیرضا افتخاری و از این قبیل هستند … کنسرت های این اسطوره ها اگر تشریف ببرید تازه میفهمید که خوانندگی کار پیشه پا افتاده ای که هر کسی بتونه انجام بده نیست و احتیاج هم نداره که تنظیم کننده که خودش متهم ردیف اول هست بیاد و دفاع از متهم ردیف دوم بکنه

    مهدی

    عزیز دل چرا آسمون ریسمون میکنی ، سنتی رو با پاپ مقایسه کردن قیاس مع الفارق هست ، مثل این هست بگی هواپیمای ایرباس از ماشین هیوندا بهتره!

Lila

گفتند ما هم باور کردیم که صدای خودشه

    مهدی

    شما باور نکن ؛ اون سندی اگه صدای اینو داشت وضعیتش از این بهتر بود