پاسداشت هفت دهه ستاره بودن

جايزه گرشوين كتابخانه سنا به توني بنت اهدا شد

پاسداشت هفت دهه ستاره بودن

رسانه نوا – تونی بنت خواننده‌ی پیش‌کسوت و دوست‌داشتنی امریکایی که هفت دهه فعالیت‌هایش در صدر مهم‌ترین جدول‌های دنیا قرار گرفته است جایزه‌ی محبوب‌ترین آهنگ گرشوین را از کتابخانه‌ی ملی کنگره‌ی امریکا دریافت کرد.این جایزه در سال ۲۰۰۷ توسط کتابخانه‌ی ملی کنگره‌ی امریکا، قدیمی‌ترین انستیتوی فرهنگی دولت فدرال امریکا و بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی جهان تاسیس شده است و هر سال برای بزرگداشت یک عمر فعالیت‌های هنری به یک هنرمند عرصه‌ی موسیقی پاپیولار داده می‌شود. این جایزه اسم خود را از ایرا و جرج، برادران گرشوین می‌گیرد که از موسیقی‌دانان بنام ایالات متحده امریکا در اواخر قرن نوزده و اوایل قرن بیست میلادی بودند.
این جایزه تا کنون به موزیسین‌های معتبر و سرشناسی مثل پل سایمون، استیوی واندر، پل مک‌کارتنی، بیلی جوئل و ویلی نلسون اهدا شده است.
بنت که اکنون نود سال دارد اولین موفقیت‌هایش را با تک‌آهنگ‌های Because of You و Rags to Riches در اوایل دهه‌ی پنجاه میلادی کسب کرد. او بیش از چهل قطعه‌ی هیت دارد که معروفترین آن‌ها، قطعه‌ی I Left My Heart in San Francisco (1962) برنده‌ی دو جایزه‌ی گرمی شده است. سال گذشته به مناسبت بزرگداشت زادروز بنت در محوطه‌ی هتلی در سان‌فرانسیسکو جایی که اولین بار این قطعه در آن اجرا شد مجسمه‌ای دو و نیم متری از بنت قرار داده شد.
اجراهای بنت در دهه‌ی نود میلادی با هنرمندان جوانی نظیر ایمی واین‌هاوس و لیدی گاگا و همچنین تورهای پی در پی که همچنان نیز ادامه دارد بنت را علی‌رغم سن و سالش هنرمندی زنده و محبوب نگه داشته است.
کارلا هیدن، رئیس کتابخانه‌ی کنگره در بیانیه‌ای به مناسبت اهدای این جایزه درباره‌ی بنت گفت: «قدرت ماندگار او نشانه‌ی جذابیت پایدار “کتاب بزرگ ترانه‌های امریکایی” است که گرشوین‌ها در خلق آن سهیم بودند و توانایی او در همکاری با چهره‌های بزرگ موسیقی نسل جوان هدیه‌ای است برای دوستداران موسیقی در تمام سنین»
تونی بنت نیز در بیانیه‌ای به مناسبت دریافت این جایزه‌ی ارزشمند گفت: «دریافت جایزه‌ای که به احترام آن‌ها [گروین‌ها] نام‌گذاری شده یکی از هیجان‌انگیز‌ترین دست‌آوردهای کارنامه‌ی من است و به خاطر آن از کتابخانه‌ی کنگره سپاسگذارم»

بدون دیدگاه