8

مروری بر آلبوم Carry Fire اثر رابرت پلنت

آتش را برای تو حمل می‌کنم

رسانه نوا – یازدهمین آلبوم انفرادی خوانندۀ لدزپلین در حال و هوای آلبوم سه سال پیش او است. آلبوم lullaby and … The Ceaseless Roar که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد. کوارتت هوشمند و مولتی اینسترومنتالیست او که به نام The Sensational Space Shifters معروف است.

ادامه خبر
آلبوم انور براهم
6.8

مروری بر آلبوم Blue Maqams اثر انور براهم

روایت جز از شب‌های عربی

رسانه نوا – انور براهم، آهنگساز و عود نوازِ تونسی از دهۀ ۱۹۸۰ تا به امروز با بداهه‌نوازان جز همکاری کرده است. اما اولین آلبوم‌های او در کمپانی ای‌سی ام با عنوان «برزخ» (۱۹۹۱) و Conte de l’Incroyable Amour (1992) [داستان عشق باورنکردنی] مشخصا موسیقی سنتی عربی هستند.

ادامه خبر
8.56

مروری بر آلبوم To the Bone از استیون ویلسون

راکری با مشت‌های گره‌کرده شبیه دیوید بوی

رسانه نوا – خستگی‌ناپذیری، ویژگی معرفِ فعالیت‌های موسیقایی استیون ویلسون در این سال‌ها بوده است. کافی است نگاهی به پروژه‌هایی که در این چند سال انجام داده بیاندازیم.

ادامه خبر
8.52

مروری بر آلبوم The Laughing Apple اثر یوسف اسلام

رسانه نوا – نقاط قوت حرفه‌ی هنرمندان گاهی اوقات آنها را بر آن می‌دارد که با علاقه به گذشته نگاه کنند و یوسف، هنرمندی که در دهه‌ی هفتاد میلادی با نام کت استیونس به شهرت بین‌المللی رسید نیز از این قاعده مستثنی نیست.

ادامه خبر
9

نگاهی به آلبوم «طرح نو» اثر «سهیل نفیسی»؛

تصویرسازی تازه‌ای از حافظ

رسانه نوا – طرح نو چهارمین آلبوم سهیل نفیسی است که سال گذشته توسط نشر «نغمه حصار» منتشر شد. این آلبوم تفاوت عمده‌ای با تمامی کارهای پیشین او دارد و آن هم در انتخاب اشعار است.

ادامه خبر
6

مروری بر آلبوم Concrete and Gold از فو فایترز؛

بلند پرواز اما شکت خورده در برابر بیتلز

رسانه نوا – دیو گرول نهمین آلبوم فو فایترز را با عبارت «نسخه موتورهد از سرجنت پپر» توصیف کرد. هرچند باید به بلندپروازی او آفرین گفت اما به این مسئله نیز باید فکر کرد که اِلِمان‌های موسیقایی این دو اثر تا چه اندازه سازگار هستند.

ادامه خبر
8.2

خلاقیت در پیری؛

مروری بر آلبوم Dark Matter از رندی نیومن

رسانه نوا – رندی نیومن در سال‌های آغازین فعالیت حرفه‌ای به دنبال راه‌حلی برای مشکل عدم موفقیت تجاری‌اش بود. اما ظاهراً خبر نداشت ترکیب پیانوی نیواورلئان و راوی غیرقابل اعتماد که به نوعی علامت تجاری او محسوب می‌شدند مسیر مطمئنی برای رسیدن به لیست محبوب‌ترین آهنگ‌های تاریخ نیست.

ادامه خبر
لرد ملودراما
8.2

مروری بر آلبوم Melodrama اثر Lorde

رسانه نوا – بزرگ شدن در معرض توجه عموم – حداقل از زمان فرانک سیناترا به بعد – مسئله‌ی مهمی در زندگی ستاره‌های پاپ بوده است اما فارغ از قصه‌ای که هر کدام برای خود دارند آنچه بسیار اهمیت دارد مسئله‌ی اجرا است.

ادامه خبر
8

مروری بر مینی آلبوم Kaleidoscope اثر Coldplay

«کالئیدوسکوپ» مینی آلبوم جدید کلدپلی، اولین اثر منتشر شده‌ی گروه در چند سال اخیر است که بیشتر شبیه نوعی دست‌گرمی است تا یک بیان موسیقایی جدید و متمایز. در کارنامه‌ی کلدپلی این مینی آلبوم بیشترین شباهت را با مینی‌آلبوم ضمیمه‌ی «ویوالاویدا» یعنی «Prospekt’s March» دارد. البته تفاوت‌هایی هم بین این دو وجود دارد.

ادامه خبر
7.2

نگاهی به آلبوم پیمان خازنی

کهنگیِ معاصر در «همهمه‌ی کاشی‌ها»

رسانه نوا – «همهمه‌ی کاشی‌ها» آلبوم بی کلامی است که فروردین امسال به آهنگسازی پیمان خازنی منتشر شد. این آلبوم گفتگویی میان سنت و مدرنیته است که با شعر «بر سرمای درون» احمد شاملو آغاز و با «شهر دف» از رضا براهنی تمام می‌شود. برگ برنده این آلبوم ایده آن است.

ادامه خبر