افشین یداللهی به خانه ابدی بدرقه شد

با حضور اهالی هنر، ادبیات و مخاطبین موسیقی

افشین یداللهی به خانه ابدی بدرقه شد

رسانه نوا – صبح امروز مراسم تشییع پیکر ترانه سرای خوب کشورمان افشین یداللهی با حضور جمع زیادی از اهالی هنر و مخاطبین موسیقی و ادبیات در تالار وحدت برگزار شد.
سیدعباس سجادی مجری مراسم با عنوان این مطلب که افشین یداللهی وصیت کرده است روی تابوتش پرچم ایران کشیده شود گفت: تردیدی نیست این کوچِ تلخ، داغی بر جگر ترانه نهاده است و افشین با رفتنش، ترانه را داغدار خودش کرده است. او به نظر من و بسیاری از دوستدارانش نمونه نجابت، صداقت و دوستی بود و در خاطرمان می‌ماند که در سال ۱۳۸۰ چگونه از شکل گیری خانه ترانه حمایت و تا آخرین روزهای عمر نیز در آن حضور فعال داشت.

دکتر زالی رئیس سازمان نظام پزشکی به عنوان اولین سخنران پشت تریبون ایستاد و گفت: افشین یداللهی اسیر منِ بیگانه نشد. خودش همیشه می‌گفت جاده‌ها به بن بست می‌رسند و چه تلخ بود که خودش در جاده به پایان راه رسید. به نظر من اصلِ حادثه خود او بود که از دست ما رفت. امسال دیگر برای سوگواری رمقی برای هیچ کدام‌مان باقی نمانده است. حوادث تلخ جمعی و فوت‌های ناباورانه برای همه ما سخت‌اند و چقدر سخت است که رویداد آخر با از دست دادن افشین یداللهی تکمیل شد.
وی ادامه داد: روان‌پزشکان اصولا در معرض مواجهات و تاملات بخشی از دردمندان جامعه هستند. با این وجود باید سنگ صبوری برای بیماران‌شان باشند. افشین تا لحظه آخر به زیبایی این قدم را برداشت. افشین یک طبیب حاذق بود و اصولا با یک تحلیل روانکاوانه و علاج جویانه به درمان بیمارانش می‌پرداخت. ترانه‌های وی اوجِ نظم، طراوت و شادابی بود. او می‌گفت ترانه‌هایم باید محبت، عشق و امید را ترویج دهد، اما باید در کنارش از پوچی و پراکندگی یاس نیز جلوگیری کنم.

سجادی پس از دکتر زالی پشت تریبون ایستاد و به آخرین مطلب منتشر شده توسط افشین یداللهی در اینستاگرامش که درباره درگذشت علی معلم بود اشاره کرد و ادامه داد: قرار بود دوم فروردین با افشین، محمدرضا فروتن و تعدادی از دوستان هنرمندش به ارمنستان برویم تا هفته‌ی هنری ایران در این کشور برگزار کنیم. او خواست یا یک همراه یعنی همسرش را نیز با خود ببریم که همه کارهای پروازشان نیز انجام شد، اما افشین زودتر از ما پرواز کرد.

مهدی ایوبی ترانه سرای دیگری بود که در سخنانی خود گفت: افشین یداللهی دو خانه داشت. یکی خانه شخصی همراه با خانواده‌اش و دیگری خانه ترانه که برای آن زحمت‌های زیادی کشید. هر جا و هر وقت هر کدام از ما و دوستانش به حضورش نیاز داشتیم، بالای سرمان بود. معتقدم امروز مهم‌ترین خواسته وی توجه به مهم‌ترین دستاوردش یعنی خانه ترانه افشین یداللهی است. او ۱۸ اسفند از من خواسته بود تا همه‌ی برنامه‌هایش از بیستم اسفند به بعد را کنسل کند و گفت من از ۲۰ اسفند به بعد دیگر نیستم. او از امروز برای همیشه از بین ما رفت.

در بخش دیگری از مراسم نوبت به سخنرانی خشایار اعتمادی رسید و او صحبت‌های خود را این چنین آغاز کرد: دنیای ما اگر دنیای زیبایی است به خاطر افرادی است که در آن خوب می زیند، می نویسند، می خوانند و این داشته شان را به مردم ارائه می کنند که این افراد جز از طبقه فرهنگ نیستند. افشین یداللهی دنیای ما را ترک کرد اما ما را ترک نکرده است. او شانسی بود که به در خانه ترانه زد و لحظات ما را خاطره کرد و خاطرات خوبی برای ما ساخت.
خشایار اعتمادی مسئولیت خواندن پیام تسلیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را نیز بر عهده داشت و آن را به گوش حاضرین رساند.

سپس محمدرضا فروتن که به تازگی با یداللهی همکاری داشته، گفت: در این مراسم با بیان اینکه پس از درگذشت یداللهی احساس تهی بودن و خالی بودن می‌کند، گفت: حس می کنم که یک لشگر را از دست داده‌ام. من بخش زیادی از زندگی‌ام را مدیون او بودم. افشین همیشه در کنارم بود و کمک حال و همراهم بود. در او دردهای اجتماعی زیادی بروز داشت و احساس همدلی و مهربانی هم می‌شد به خوبی در رفتارش دید. با زندگی کردنش به من درس زندگی کردن داد و همیشه از خداوند سپاسگذارم که من را با او آشنا کرد. دل ما و عشق مان با او همراه است و امروز به دنیایی بدرقه اش می کنیم که بدون شک برای او زیباتر است.
پس از فروتن علیرضا قربانی در سخنانی خود با بیان اینکه رفتن افشین یداللهی باورکردنی نیست گفت: همه خاطرات خوبی از او داریم. فکر نمی ‌کنم کسی را پیدا کنم که از افشین گله‌ای داشته باشد. قرار بود فردا شب او در کنسرت من در تالار وحدت حضور داشته باشد. مطمئن هستم که او امروز ناظر ماست. دلمان برایت تنگ می‌شود.
در ادامه علیرضا قربانی یک قطعه موسیقی اجرا کرد.

در آخر نوبت به آرش یداللهی برادر افشین یداللهی رسید تا در سخنانی کوتاه و با تشکر از همه کسانی که برای مراسم تشییع برادرش به تالار وحدت آمدند بگوید: می‌دانم که برادرم در فرهنگ ایران زنده است و یادگارهای فرهنگی و هنری‌اش همیشه پایدار خواهد بود.

از دیگر افراد حاضر در این مراسم می توان از محمدسریر، عل‌رضا رئیس دانایی ، احسان خواجه‌امیری، فردین خلعتبری، حسن فتحی، امیریل ارجمند، الهام پاوه‌ نژاد، پرستو صالحی، امیر تاجیک، یغما گلرویی، داود گنجه‌ای، علیرضا عصار، محمد سلمانی، محمدرضا چراغعلی، اهورا ایمان، نیلوفر لاری‌پور، امید صباغ، مزدا انصاری، پوریا ربیعی، حمیدرضا صمدی نام برد .
مراسم ترحیم افشین یداللهی از ساعت ۱۷ تا ۱۸:۳۰ روز یکشنبه ۲۹ اسفند ماه برگزار خواهد شد.

بدون دیدگاه