حمیدرضا نوربخش: آقای رئیس جمهور! مطالبات اهالی موسیقی را پیگیری کنید

در ویژه‌برنامه موسیقی عرفانی هزار صدا مطرح شد؛

حمیدرضا نوربخش: آقای رئیس جمهور! مطالبات اهالی موسیقی را پیگیری کنید

رسانه نوا – ویژه‌برنامه موسیقی عرفانی و مناجات برنامه هزارصدا، بعد از افطار پنج شنبه ۱۸ خرداد برگزار شد.

در این برنامه میلاد کیایی، حمیدرضا نوربخش و علیرضا پورامید به عنوان کارشناسان روی صحنه حضور داشتند اما از آنجایی که برنامه به شکل مسابقه نبود، آنها با پرسش‌های مدیر و مجری برنامه آرش نصیری، درباره اصل آهنگ‌های اجرا شده و استادانی که آن کارها را پیش از این اجرا کرده بودند سخن گفتند.

در ابتدای مراسم حمیدرضا نوربخش در مقام مدیرعامل خانه موسیقی برخی نظرات جامعه موسیقی و انتظاراتشان از رییس جمهور را مطرح کرد. نوربخش گفت: قبل از هر چیز از طرف خودم و همچنین به نمایندگی از خانواده موسیقی به خاطر حادثه تلخ تروریستی که دل همه ما را به درد آورد ابراز تاسف و تاثر می‌کنم و برای شهدای این حادثه طلب رحمت و آمرزش و رضوان و برای خانواده‌های گرامی‌و داغدیده‌شان طلب صبر می‌کنم. وی سپس به موضوع انتخابات ریاست جمهوری هم پرداخت و گفت: در بیست و نهم اردی‌بهشت و قبل از آن در کارزارهای انتخاباتی شاید اولین بار بود که جامعه موسیقی به این شکل استثنایی، در یک تکاپو و حرکت منسجم در صحنه وارد شدند و نظرات و دغدغه‌هایشان را گفتند و از جناب آقای دکتر روحانی حمایت کردند. این حجم از گفتگو و تلاش حکایت از یک سری مطالبات هم دارد. نوربخش با ذکر این نکته که موسیقی و موسیقدانان ما کم مشکل ندارند گفت: سال‌هاست که این مشکلات سر راه موسیقی هست و مواقعی هم شدت و صعف پیدا می‌کند. این یک دغدغه عمیق و مطالبه جدی ماست که دولت و دولتمردان باید برای آن چاره‌ای اساسی بیاندیشند تا ما در چهارسال پیش رو نه تنها شاهد حوادث تلخ در موسیقی‌مان نباشیم، بلکه شاهد شکوفایی هم باشیم. نوربخش با بیان اینکه این مطالبات بارها و بارها اعلام شده گفت: کاش دیروز که افطاری هنرمندان با رئیس جمهور بود هم اعلام می‌شد. نوربخش ضمن بیان اینکه «همه ما می‌دانیم که موسیقی چه مشکلاتی دارد و چقدر در گوشه و کنار مملکت به آن نامهربانی می‌شود» افزود: در گوشه و کنار این مملکت نگاه‌های ملوک‌الطوایفی هست و هر کسی به خودش اجازه می‌دهد که راجع به موسیقی ابراز نظر بکند و نظرش را اعمال کند. ما بارها گفته‌ایم که ما یک جغرافیا، یک کشور، یک دولت و یک قانون داریم و خواست جدی ما چیز پیچیده‌ای نیست. ما می‌خواهیم همه و همه ملتزم قانون باشند. انشالله که آقای رییس جمهور بیش از پیش این مسئله را پیگیری کنند و آن را جدی بگیرند.

سپس گروه ملک به سرپرستی و خوانندگی محمدافروز برای اجرا به روی صحنه دعوت شدند. آنها بنابر آنچه برایشان در نظر گرفته شده بود آهنگ «همه درها اگر بسته، در قصر خدا بازه» ساخته امیرپازوکی و اجراشده توسط استاد اکبرگلپایگانی را با یک گروه هشت نفره بعلاوه هشت نفر گروه کر اجرا کردند.

بعد از این اجرا جابر برزگر با نوازندگی عود محمدمحسنی غزل «ما شبی دست برآریم و دعایی بکنیم» را خواند و سپس گروه ققنوس به سرپرستی و خوانندگی علیاکاظمیان و تنطیم آرمین عمرانی به روی صحنه دعوت شدند تا «ملکا ذکر تو گویم» ساخته استاد فرامرز پایور را که پیش از این استاد شجریان آن را خوانده اجرا کنند. پس از این اجرا کارشناسان درباره استاد پایور و جایگاه هنری و شخصیتی و از جمله نظم و دیسیپلین ویژه شان سخن گفتند.
اجرای بعدی علیرضا جعفرزاده بود که اشعاری از مناجات‌نامه خواجه عبدالله انصاری را به شکل آوازهایی دعاگونه خواند و مورد تشویق قرار گرفت.

اجراکنندگان بعدی گروه نوای خیال به سرپرستی و آهنگسازی جهانبخش احمدپور بودند که به شیوه دعاخوان‌های قدیم اشعاری دعاگونه را در آواز و تصنیف خواندند و پایان بخش اجراها هم اجرای محمدهاشم احمدوند به عنوان خواننده مهمان بود که با نوازندگی تار برادرش داود احمدوند قطعاتی دعاگونه از مولانا را در ماهور به زیبایی اجرا کرد.

با این اجرا، ویژه‌برنامه هزارصدا، نیم ساعت از نیمه شب گذشته به پایان رسید.

هزارصدا برنامه‌ای برای معرفی استعدادها و چهره‌های جوان موسیقی‌ست که در دو بخش موسیقی سنتی و موسیقی پاپ هر ماه برگزار می‌شود و بنابر اعلام مدیر و مجری آن آرش نصیری، برنامه بعدی بیست و دوم تیرماه و در ژانر پاپ خواهد بود. نصیری دلیل این فاصله را، تقارن برنامه بعدی با ایام تعطیلی‌های عید فطر عنوان کرد. به این ترتیب در تیرماه فقط یک برنامه برگزار می‌شود و پس از آن و از ماه‌های بعد، هر ماه دو برنامه برگزار خواهد شد.

بدون دیدگاه