پیروز ارجمند: آداب اجرای موسیقی متناسب با فرهنگ بومی مناطق مختلف کشور است

پیروز ارجمند: آداب اجرای موسیقی متناسب با فرهنگ بومی مناطق مختلف کشور است

رسانه نوا – پیروز ارجمند ظهر امروز در مراسم اختتامیه سومین جشنواره رضوی که با حضور مداحان و دف‌نوازان در مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد، حضور پیدا کرد.وی در این مراسم اظهار داشت: از نظر موسیقی دانان باید آداب اجرای موسیقی متناسب با فرهنگ موسیقی هر منطقه باشد که خوشبختانه در این جشنواره به خوبی رعایت شد.

وی با اشاره اینکه روایات و ماخذ انتخاب اشعار گروه‌های مولودی خوان و منقبت خوانان یکی دیگر از ملاک‌های ارزیابی ما در این جشنواره بود، گفت: ادبیات منظوم ما ایرانیان سرشار و غنی است و تکنیک‌های مختلفی در موسیقی عرفانی در درون خودش دارد. مدیرکل سابق دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در ابتدای دهه ۸۰ جشنواره منقبت خوانی در کشور برگزار شد و پس از آن متوقف شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه در سومین جشنواره سراسری رضوی “هه‌تاو” منقبت خوانی هم اجرا شد امیدواریم اینگونه جشنواره‌ها اصالت و ظرافت مولودی خوانی ما را تحت تأثیر قرار دهد.

وی گفت: در برگزاری اینگونه جشنواره‌ها واقعاً جای بسیاری از پیران و پیشکسوتان عرصه دف‌نوازی و مولودی خوانی خالی است و باید جوانان مستعد این عرصه به هنرنمایی این موسیقی عرفانی بپردازند. عشق و ارادت به اهل بیت(ع) در دل همه مردم اهل سنت کردستان جای دارد در ادامه عبدالسلام کریمی با اشاره به اینکه سخن گفتن از فضایل اهل‌بیت(ع) از دیدگاه اهل سنت به ویژه امام رضا(ع) کاری بس سخت و دشوار است، اظهار داشت: پرداختن به اهل‌بیت(ع) محدود به زمان و مکان خاصی نیست و مختص به سه سال و سنوات گذشته و جشنواره رضوی نیست. وی گفت: ارادت، عشق و علاقه ما به رسول اکرم(ص) و اهل‌بیت(ع) به زمان‌های بسیار دور یعنی به سال ۲۰۰ هجری بر می‌گردد.

محقق و پژوهشگر قرآنی استان کردستان با اشاره به اینکه عشق به اهل‌بیت(ع) جزو ایمان ماست، تصریح کرد: محبت اهل‌بیت محور مشترک همه مسلمانان و مودت به اهل بیت یکی از عوامل اصلی تقریب مذاهب اسلامی است. کریمی افزود: عشق و ارادت به اهل بیت(ع) در دل همه مسلمانان و مردم اهل سنت کردستان جای دارد و در فقه و ادبیات ما یان محبت به اهل بیت موج می‌زند.

بدون دیدگاه