رضا صادقی به محکومیت دو ساله خود واکنش نشان داد

رضا صادقی به محکومیت دو ساله خود واکنش نشان داد

رسانه نوا – رضا صادقی در پی شکایت اردلان سرفراز گفت: با نقطه نظرها و افکار آقای سرفراز هیچ سنخیتی ندارم اما در جایگاه پیرمرد جاافتاده‌ی ادبیات مملکت برای او احترام قایل هستم.

به گزارش رسانه نوا به نقل از  ایسنا، خبری منتشر شد مبنی بر اینکه «علی لهراسبی، سینا سرلک و رضا صادقی (خواننده) به اتهام مشارکت در سرقت ادبی از سوی شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران گناهکار شناخته شدند که رای صادره برای این سه خواننده مطرح و مردمی تحمل دو سال حبس تعزیری است».

در ادامه این خبر آمده «علی لهراسبی و رضا صادقی ترانه «سوغاتی» از اردلان سرفراز را خوانده و منتشر کرده بودند؛ قطعه «برخیز» با صدای سینا سرلک که به عنوان یکی از قطعات سریال پربیننده شهرزاد منتشر شده بود نیز در گذشته با صدای ابراهیم حامدی و با نام محتاج منتشر شده بود که سروده اردلان سرفراز است. اردلان سرفراز با وکالت صالح دادگر پیگیری های لازم را انجام داده است. این پرونده در دادگاه فرهنگ و رسانه بررسی و منجر به صدور کیفرخواست شده. سپس به شعبه ۱۰۶۰ دادگاه کارکنان دولت ارجاع و نهایتا رای صادر شده خبر از محکومیت این سه خواننده داشته است.»

رضا صادقی – خواننده موسیقی پاپ- در گفت وگو با ایسنا و در واکنش به این خبر اظهار کرد: دو سال پیش در کانال تلگرامم صوتی منتشر شد که این قطعه در حد یک گیتار زدن و خواندن چهار بیت از شعر «سوغاتی» آقای سرفراز بود. در این صوت تلگرامی حتی صدای محیط و در و دیوار نیز شنیده می‌شود.

او ادامه داد: اما انگار ایشان وامصیبتا سر داده که سرقت ادبی انجام شده است. آن‌طور که من شنیده‌ام، البته مطمئن نیستم دوست عزیزم آقای لهراسبی این کار را تنظیم و ارایه کرده است. تا جایی که من پرس و جو و اطلاع پیدا کرده‌ام خود آقای سرفراز در این کار زیاد مداخله نداشته‌ است، بلکه برادرش با وکالتی که از او دارد اقدام به شکایت کرده است.

صادقی اضافه کرد: یک هفته پیش وکیل من با من تماس گرفت و گفت چنین حکمی را داده‌اند؛ آن هم نه به دلیل این شکایت، بلکه گویا دادگاه اظهار کرده بوده چند بار برای ما احضاریه فرستاده اما من، آقای لهراسبی و آقای سرلک در دادگاه حاضر نشده بودیم. گویا به دلیل اینکه به دادگاه بی‌احترامی شده است این حکم را صادر کرده‌اند.

این خواننده بیان کرد: گویا این احضاریه یک‌بار به نگهبانی دفتر کارم رفته و یک‌بار دیگر به جای دیگری؛ هیچ احضاریه‌ای به دست من نرسیده بود. البته وکیلم به من گفته بود چنین موضوعی است و قرار بود من پیش از محرم برای پیگیری کار بروم، اما برای مراسم محرم و طبق عادت دیرینه‌ام به بندرعباس آمدم تا در مراسم مذهبی شرکت کنم.

او تاکید کرد: با نقطه نظرها و افکار آقای سرفراز هیچ سنخیتی ندارم اما در جایگاه پیرمرد جا افتاده ادبیات مملکت برای او احترام قائل هستم. الان هم بندرعباس هستم و آخر مهر به تهران می‌آیم.

صادقی درباره برنامه‌های موسیقایی پیش رویش نیز گفت: من سال‌ها بود آرزو داشتم موسیقی پاپ نمایشی اجرا کنم. خدا را شکر همایون شجریان با موسیقی اصیل این کار را انجام داد. پاپ کلام محاوره است و مردم بیشتر می‌توانند با آن ارتباط برقرار کنند این کار آرزوی من بود که مردم به سالن بیایند و بیشتر از یک کنسرت ببینند. این چیزی است که برای اتفاقات آینده موسیقایی‌ام در نظر دارم.

او ادامه داد: همچنین در حال آماده کردن ارکستر برای تور بعدی آلبوم «یعنی درد» و ساختن چند ویدیو هستم.

۹ دیدگاه

اسد

مرسی از واکنش دوستان . لذت بردم . که قدر شناس بزرگانی چون اردلان سرافراز هستین . این آقا باید بدونه که بدون امثال اردلان سرافراز و دوستاران ایشون که همه ایرانه . خوانندگیش پشیزی ارزش نداره .

حمید

دزدی که حتما از دیوار بالا رفتن خانه مردم نیست اقای صادقی سرقت ادبی دزدیه اگه نمی دونی بدون و حتما هم باید یک عذرخواهی در این واکنشی که دادی از اقای سرفراز می کردین

ناصر

عادت کردیم به استفاده مفت و بی زحمت از دسترنج دیگران و بعد تازه طلبکار هم میشیم . حالا تازه با افکار استادسرافراز سنخیتی نداری ولی از اشعارش بدون کسب اجازه استفاده کردی وای به اینکه اشتراکات فکری داشته باشی با ایشون. عزیز من تو اول یادبگیر در مورد چه شخصی صحبت میکنی بعد اینطور گارد تهاجمی بگیر ، شخصی که در موردش حرف میزنی حتی در زمانی که اصلا وجود نداشتی اسم بزرگی در موسیقی ایران بود و هست و خالق اشعار بسیاری از آثار فاخر موسیقی پاپ ایران هست . تو به یک صدم جایگاه او نخواهی رسید بخصوص با اینگونه حرکات و گفتار .

د.ف

چقدر وقیحانه حرف میزنه هیچ وقت فکر نمی‌کردم ایشون دست به سرقت ادبی بزنه و اینقدر گستاخانه و قلدر معابانه دزدی خودش رو ماله بکشه

pooya

آقای صادقی مستحضر باشن حبسی که براشون تعیین شده برای سرقت ادبیه نه به خاطر بی احترامی به دادگاه !
لطفا خودتون را به اون راه نزنین چون حتما وکیلتون شما را در جریان گذاشتن.
در ضمن شما خودتون دارین اعتراف میکنید که از دادگاه خبر داشتین ولی نرفتین.

علی

بجای عذرخواهی از ادبیاتی که دون شان یک هنرمند است استفاده کردن ، گناهی نابخشودنیست . آیا ایشان هم مجاز است که معایب شما را به رختان بکشد .

علیرضا امیدی

واقعا مسخره است… این آقا مثل اینکه نمیدونه دزدی ادبی و هنری چیه و درباره چه شخصی داره صحبت میکنه که از این ادبیات استفاده میکنه… حق هم داره چون در نبود عقاب …حتی کلاغ احساس پادشاهی آسمون رو می کنه… برادر من وقتی شما هنوز نمیدونستی گیتار چند تا سیم دارهایشون یک اسطوره برای شعرو موسیقی ایران بود، اونقدر تو ایران به قانون کپی رایت بی اعتنایی شده که حتی کسی که مدعی هنره هم حاضر به پذیرش اشتباهش نیست و بجای عذر خواهی بی ادبی هم می کنه.

عیسی

به دزدی عادت کردیم!

زینال

بدون اجازه ی صاحب اثر ترانه ای می خوانید و بعدشم می گید که پیرمرد فلان وعقایدش فلان وبهمان،
چه ربطی داره؟ شما بدون اجازه ی صاحب اثر ، کاری و انجام دادید،یا ندادید،. لطفاً فرا فکنی نکنید.والسلام