سنتورنوازان «رویش» سمفونی شماره پنج بتهوون را می نوازند

سنتورنوازان «رویش» سمفونی شماره پنج بتهوون را می نوازند

رسانه نوا – کنسرت ارکستر سنتور «رویش» با اجرای سمفونی شماره پنج بتهوون روز چهارشنبه دهم شهریور ماه در تالار سیروس صابر کرج برگزار می شود.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از ارکستر سنتور «رویش»، این ارکستر به رهبری میرسعید حسینی پناه از یک سال پیش آغاز به کار کرده و در کنسرت پیش رو با ۱۰ نوازنده سنتور قرار است سمفونی شماره پنج بتهوون را اجرا کند.

مریم جوانمرد، منصوره کیان، مهدخت پاک روش، الهام موحدیان، آذین قدرتی، الهام قویدل، امیرحسین مختاری، محمد بامداد، مجتبی گودرزی و شهاب روزبه، نوازندگان سنتور سُل این ارکستر هستند. 

علی محمدی(سنتور سوپرانو)، پونه بیداوسی، ایما اعتصامی، زهره قاسمی، حسین غلامی و علی حیدری(سنتور آلتو) و میلاد صادق زاده و بهنام نیک بین(سنتور باس) دیگر نوازندگان این ارکستر سنتور هستند.

میر سعید حسینی پناه، رهبر ارکستر سنتور «رویش» درباره این ارکستر گفت: هدف این ارکستر نشان دادن قابلیت های ساز سنتور است، چون ساز سنتور به سبب محدودیت کوکی که دارد، در طول تاریخ موسیقی ما به ویژه در گروه نوازی مورد کم لطفی قرار گرفته است. بنابراین تغییرهایی در ساختار سنتور، سیم ها و خرک ها ایجاد شد و این امکان فراهم آمد که از محدوده صدایی ساز کنترباس تا فلوت صدا دهی داشته باشیم.

وی افزود: در این نظام کوک هر قطعه ای می تواند اجرا شود و گام های ایرانی هم به صورت تعدیل شده اجرا شدنی است. افزون بر این، امکان اینکه سازهای هر گروه با کوک یکسان کنار هم ساز بزنند نیز فراهم شده است.

حسینی پناه درباره انتخاب سمفونی شماره پنج بتهوون برای اجرای ارکستر سنتور «رویش» گفت: دلیل انتخاب سمفونی بتهوون نشان دادن قابلیت سنتور با همه محدودیت هایش برای اجرای اثر بتهوون با تمام پیچیدگی های آن است. در واقع در این اجرا یک سمفونی با ارکستر اما با رنگ صدای سنتور شنیده می شود. دلیل دیگر اینکه چون سنتور ساز محبوبی در جامعه ایرانی است شاید این کار مردم را بیشتر به شنیدن این نوع موسیقی علاقه مند کند و مخاطبان بتوانند یک سمفونی را تا پایان و با علاقه بشنوند.

کنسرت ارکستر سنتور «رویش» روز چهارشنبه دهم شهریور ماه، ساعت ۲۱ در تالار زنده یاد سیروس صابر کرج اجرا می شود.

بدون دیدگاه