امین حیایی

امین حیایی متولد ۱۹ خرداد ۱۳۴۹ در تهران، بازیگر است.

دیپلمه کامپیوتر است، یک برادر کوچکتر از خود بنام امید دارد، یک خواهر نیز داشت که در سال ۱۳۷۰ فوت کرد، تابحال دوبار ازدواج کرده است، خواننده نیز هست و کافه داری نیز می کند.

شروع از خدمت سربازی

پس از گرفتن دیپلم ضمن خدمت سربازی در مرکز هنرهای نمایشی عقیدتی سیاسی نیروی هوایی فعالیتش را آغاز کرد سپس در سال ۱۳۷۰ در تئاتر کودکان که به کارگردانی ثریا قاسمی بود به ایفای نقش پرداخت.

پیشنهاد سینمایی

فوت خواهرم دریچه ای بود برای ورود به سینما؛ سومین روز درگذشت خواهرم بود که برای اولین فیلم سینمایی ام بهم زنگ زدند و رفتم.

فیلم دو همسفر در سال ۱۳۷۰ که زمینه ای سیاسی داشت و به همین دلیل مشکل پیدا کرد و به‌ موقع اکران نشد تا فیلم بعدی ام دو روی سکه سال ۱۳۷۱ که اکران شد و از این طریق دیده شدم.

ازدواج اول و طلاق

ازدواج اولم به سال نکشید و به طلاق منجر شد.

اوایل جدایی سر حضانت دارا دچار مشکل شدیم ولی هر چه جلوتر رفتیم او فهمید من دارا را دوست دارم و با من راه آمد اما این را هم بگویم که ایشان واقعا زحمت کشید برای دارا و من هم حضانت را به همسر سابقم دادم.

در سال ۱۳۷۱ با مونا بانکی پور ازدواج کرده بود.

اولین موفقیت

در پانزدهمین جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت جایزه بازیگر نقش دوم برای فیلم براده‌های خورشید شد این فیلم محصول سال ۱۳۷۴ بود.

ازدواج دوم امین حیایی

سه سال و نیم بعد از ازدواج اول، با نیلوفر خوش‌خلق ازدواج کردم. البته سر جریان فیلمبرداری قرمز در سال ۱۳۷۷ با نیلوفر دوست بودم و بعد ازدواج کردیم.

همکاری با شریفی نیا

مدیون محمدرضا شریفی نیا هستم فیلمهای موفقی را کنار هم کار کردیم. خیلی ها می‌گویند با او کار نکن اما من با او نون و نمک خوردم انسانی است که دارد تلاش می کند از پس مسئولیتهایش برآید.

خوانندگان مورد علاقه

حیایی درباره خوانندگان مورد علاقه اش می گوید :

احسان خواجه امیری را خیلی دوست دارم امیر تاجیک هم صدای خوبی دارد. او ادامه می دهد : محسن چاووشی را در سنتوری شناختم ولی کار زنده از ایشان ندیدم.

بازیگران خارجی مورد علاقه امین حیایی

در میان خارجی‌ ها  کارهای آل‌ پاچینو را خیلی دوست دارم براد پیت و تام کروز هم هستند که واقعا روی فیلم‌ های‌ شان کار می‌ کنند و انرژی صرف می‌ کنند.

هنری های دیگر

من بیشتر در حد ساخت قطعه موسیقی یا خوانندگی وارد هنر دیگری به جز بازیگری شده‌ام و فعلا تمایلی به کارگردانی یا حیطه کاری دیگری ندارم.

فراغت

زبان می‌خوانم، ورزش می‌کنم، موسیقی کار می‌ کنم.

نصیحت های پدر و مادر

همیشه یک جمله پدرم آویزه گوشم است که می گوید : ترک عادت موجب مرض است مادرم نیز همیشه ما را نصیحت می کند و روی این نکته خیلی تاکید دارد که هیچ وقت خدا را از یاد نبرید.

کافه وانیل شغل دوم امین حیایی

حیایی و همسرش چند سالی است که با راه اندازی کافی شاپی زیبا و پرطرفدار به نام کافه وانیل در تهران، به جرگه هنرمندانی پیوسته اند که در کنار هنر، شغل دومی هم دست و پا کرده اند.

امین جیایی نیز این روزها در موسسه هنر گستر با همکاری دانشگاه علمی کاربردی به تدریس دوره های بازیگری می پردازد.