گروه بمرانی

تاریخچه تشکیل بمرانی به سال ۱۳۸۸ برمی‌گردد بهزاد عمرانی خواننده و نوازنده گیتار ریتم گروه در این سال‌ها از نام بمرانی برای نام مستعار خود در اجراهای خود استفاده می‌کرد. او بعد از چند اجرای تکی و انتشار آلبوم آسمان زرد خورشید آبی در سال ۸۸، با مانی مزدکی و جهانیار قربانی آشنا شد که منجر به تشکیل گروه بمرانی گردید.

در این سال‌ها گروه سه نفره بمرانی با انتشار برخی از کارهای خود در فضای مجازی توجه مخاطبان موسیقی راک و بلوز ایرانی که عموماً از قشر جوان جامعه بودند را برانگیخت. اجراهای خصوصی از موسیقی تجربی در کافه‌ها و همکاری با برخی گروه‌های تئاتر باعث افزایش شهرت گروه در میان جوانان شد و بعدا اعضای دیگر گروه یعنی آرش عمرانی، کیارش عمرانی و آبتین یغماییان نیز به گروه پیوستند.

قطعاتی که بمرانی تا سال ۱۳۸۹ تنظیم و اجرا کردند در آلبومی غیررسمی به نام جوراب‌های لخت منتشر شد. کنسرت خیریه آنها در بازارچه وحدت با استقبال دوهزار نفری مخاطبان مواجه شد که نشان از پا گرفتن گروهی نوظهور در موسیقی ایران می‌داد.

انتشار آلبوم‌های موسیقی در سبک‌های مختلف بلوز و راک در سال‌های بعدی و شرکت در برنامه‌های تلویزیونی و خصوصاً همکاری با خندوانه نام این گروه را بر سر زبان‌ها انداخت تا جاییکه هم‌اکنون بمرانی یکی از محبوب‌ترین گروه‌های موسیقی غیرمتعارف در داخل ایران به شمار می‌رود.