حمید حامی

حمیدرضا حامی متولد ۱۴ خرداد ۱۳۵۵ در تهران، خواننده است.

دیپلم تجربی دارد، او تحصیلات خود در کلاس های دکوراسیون جهاد دانشگاهی را بدلایل نامعلومی نیمه تمام رها کرد، می گوید : پدر و مادرم صدای خوبی در خواندن داشتن و صدایش را از آنها به‌ ارث برده است.

پسر خجالتی و صدای ارثی

در خانواده هنرمند و عاشق موسیقی بدنیا آمد، پدر و مخصوص مادرش صدای خوبی داشتند، حمید حامی در کودکی بسیار خجالتی بود و با وجود صدای خوبش در کودکی حاضر به شرکت در گروه رود مدرسه نشد.

در ۱۱ سالگی با خواندن در یک جمع خانوادگی این خجالت از بین می رود.

شروع فعالیت

بصورت حرفه ای در سال ۱۳۷۷ با خواندن تیتراژ فیلم فالگیر خوانندگی را شروع کرد و اولین آلبوم خود را با نام حامی در سال ۱۳۷۹ انتشار داد.

قبل از حرفه ای بودن

قبل از این‌ که شروع کنم به حرفه‌ای خواندن با پیام میر جعفری که هم محله‌ ای مان بود آشنا شدم، او  نوازنده پیانو بود و الان هم در ارمنستان مشغول تحصیل موسیقی است. او در آن دوره مرا با رضا اردلان آشنا کرد، ایشان در سینما صدابردار و صداگذار هستند و همین آشنایی باعث شد من قطعه با صدای بی صدا را درسال ۷۳ بخوانم که در یک مجموعه تصویری که نمی‌ دانم  پخش ‌شد یا نه استفاده شد.

بعد از ‌آن هم رفتم سربازی و در آنجا با برادرزاده علی‌ شاه‌ حاتمی، کارگردان آشنا شدم که ایشان هم مرا به فریبرز لاچینی معرفی کردند ولی اولین کاری که به صورت حرفه‌ای خواندم برای فیلمی به نام فال‌گیر که آهنگسازش علی راست‌ گفتار بود.

مشکل صدا و حنجره

یکی از اصلی‌ ترین دلایل دور شدن من، افت صدایم بود.

آن زمان هراس عجیبی سراغ من آمده بود که اگر صدایم را از دست بدهم، چه اتفاقی قرار است برای من بیفتد ؟ ولی بعد از مدت کوتاهی متوجه شدم که بسیاری از خواننده‌ های مطرح موسیقی جهان هم با این مشکل دست و پنجه نرم کرده‌ اند.

من تحقیق کردم و فهمیدم که خیلی‌ ها با جراحی یا گفتار درمانی (درمان صوتی – تکلمی) دوباره توانسته‌ اند به روزهای اوج‌ شان  برگردند و خیلی ها هم با تمرین و در کنار درمان توانسته‌ اند مسیر هنری خود را ادامه بدهند.

بهترین کنسرت عمرم

اولین کنسرت زنده‌ ام با ارکستر در مراسمی در سال ۷۸ بود که من به همراه حمید خندان و حمید طالب‌ زاده این برنامه را اجرا کردیم، آن موقع ارکستر من همه بچه‌ های شمال بودند که بعدها همگی از نوازنده‌ های بزرگی شدند، آن زمان آن‌ ها همه نوجوان بودند.

۱۰۰ سالم شد ازدواج نکردم

تقریبا ۱۰۰ سال دارم اما ازدواج نکرده ام ! اما امیدوارم به زودی این اتفاق بیفتد. من اعتقاد دارم هر وقت قسمت باشد آدم ازدواج می کند و آدم نباید زیاد برای ازدواج کردن دست و پا بزند.

حلال نمی کنم

بعضی از طبقات جامعه توان خرید آلبوم اورجینال را ندارند، آنها اگر آلبومم را کپی کنند، حلالشان می کنم؛ ولی افرادی را که توانایی خرید دارند و آلبوم را کپی می کنند حلال نمی کنم.

توجه به پوشش و لباس

از همان سال‌ های اول خیلی به لباس توجه می‌ کردم شاید برمی‌ گردد به تربیت خانوادگی‌ ام، پدر و مادرم خیلی بیشتر از حد نرمال به شیک‌ پوشی و خریدن لباس خوب برای ما توجه می‌ کردند، در ضمیر ناخود آگاه من و برادرهایم حک شده که لباس شیک پوشیدن یک حُسن است.

از شعر تا عکاسی

شعر چیزی نیست که احساس توانمندی در آن بکنم، روی آهنگ‌ سازی انرژی بیشتری می‌ گذارم، عکاسی هم کاری است که دوست دارم وقتم را صرف آن کنم.

آلبوم های رسمی

● از تو هیچ وقت نمیرنجم – ۱۳۹۴

● یه لحظه عاشق شو – ۱۳۹۲

● آخدا – ۱۳۸۹

● بوی گندم – ۱۳۸۷

● فقط نگاه می‌ کنم – ۱۳۸۶

● دونیمه رویا – ۱۳۸۱

● حامی – ۱۳۷۹

● قبیله عشق به همراه (حمید غلامعلی)

تیتراژ فیلم ها

● سام و نرگس

● گل یخ

● فالگیر

● هدف اصلی