پرویز پرستویی

پرویز پرستویی متولد ۲ تیر ۱۳۳۴ در همدان، بازیگر است.

تا دیپلم بیشتر درس نخوانده است اما مدرک درجه یک هنری (معادل لیسانس) را از وزارت فرهنگ و اسلامی گرفته است، بجز بازیگری فعال اجتماعی می باشد.

مهاجرت به تهران

در یک خانواده ۵ نفره در روستای چارلی شهر کبوتر آهنگ همدان بدنیا آمده است، پدرش دستفروش و مادرش خانه دار بود و در ۳ سالگی به تهران مهاجرت کردند.

ابتدا مستاجر بودند اما با ۱۱ هزار تومانی که مادرش در سال های زندگی مشترک خود جمع کرده بودند در تهران خانه دو طبقه با ۵ اتاق خریدند.

از فوتبال تا یادگیری بازیگری

اوایل به شدت اهل فوتبال بود و تا دروازه بانی تیم کارگران هم پیش رفت سپس مدتی بعد در سال ۱۳۴۸ در ۱۶ سالگی به مرکز رفاه نازی آباد رفت و شروع به آموختن تئاتر کرد.

ورود حرفه ای به تئاتر

بعد از یادگیری تئاتر وارد گروه نمایشی بیضایی شد.

در ادامه در کارهای تئاتری حرفه ای حضور داشت که در سال ۱۳۵۳ وقتی ۱۹ ساله بود بخاطر بازی در نمایش دکه و یک سال بعد جایزه کاخ جوانان را گرفت.

سپس از طریق بهزاد فراهانی وارد گروه کوچ شد.

کارگری و آرماتور بندی

برای گذران زندگی مجبور بودم کارگردی کنم، ساختمان مخابرات ترمینال نزدیک خانمان که می ساختند ما کارگرش بودیم و آرماتور بندی می کردیم

روزها کار می‌ کردم و بعد از ظهر می‌ رفتم تئاتر تمرین می‌ کردم.

تئاتر قاچاقی و دادگستری

۱۰ سال بدون اینکه خانواده ام بدانند در تئاتر کار کردم.

جایزه می گرفتم اما به خانه نمی آوردم، در سال ۱۳۶۰ وقتی ۲۶ ساله بودم مدتی بعنوان منشی دادگستری کار کردم اما این شغل رو هم بخاطر تئاتر مدتی بعد کنار گذاشتم.

درخشش با اولین فیلم

بازی زیبای او در تئاتری بنام میلاد در نقش دلال زمین، اسم او را در بین اهالی تئاتر مشهور کرد، همین باعث شد در سال ۱۳۶۲ اولین بار با فیلم دیار عاشقان جلوی دوربین برود.

او برای بازی در این فیلم سیمرغ بلورین نقش مکمل را گرفت.

شهرت پرستویی

بازی پرستویی در فیلم آدم برفی در سال ۱۳۷۳، و لیلی با من است در سال ۷۴ او را خیلی زود به شهرت رساند و توانست برای نقش صادق مشکینی در لیلی با من است دیپلم افتخار بگیرد.

حاج کاظم آژانس شیشه‌ ای

اوج شهرت او در سال ۱۳۷۶ با فیلم آژانس شیشه ای در نقش حاج کاظم شکل گرفت، برای این نقش سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول و دیپلم افتخار جشنواره یوگسلاوی را گرفت.

کم کاری در سریال

پرستویی برخلاف سینما در تلویزیون گزیده کار است از بهترین کارهای او در تلویزیون می توان به امام علی، سریال فاخته، خاک سرخ، زیر تیغ و آشپز باشی اشاره کرد.

پرستویی در نقش رضا مارمولک

پرستویی بار دیگر در سال ۸۲ با فیلم مارمولک و در نقش رضا به شدت دیده شد و جایزه ویژه هئیت داوران فیلم فجر در سال ۸۲ و تندیس نقش اول مرد از جشن خانه سینما را گرفت.

ازدواج و خانواده پرویز پرستویی

پرویز پرستویی در سال ۱۳۶۰ با نسترن پرستویی ازدواج کرده است، این زوج صاحب دو فرزند، یک دختر بنام سمیرا و یک پسر بنام بهروز می باشد.

هیچ عکسی از همسر پرویز پرستویی منتشر نشده است و تیتر برخی سایت ها و کانال ها با عنوان پرویز پرستویی و همسرش کذب می باشد.

فعالیت در موسیقی پرویز پرستویی

استاد پرستویی حالا علاوه بر سینما در موسیقی هم حضور دارد، دکلمه نیستش و بابایی از جمله کار های او در بخش دکلمه می باشد.

زندگینامه صوتی

او دو آلبوم بنام من یک بازیگر و من پرویز پرستویی را در سال ۹۳ منتشر کرده است، این آلبوم زندگینامه پریوز پرستویی به صورت فایل صوتی می باشد.

پرویز پرستویی رکوردار جوایز

پرویز پرستویی از حیث جوایز و افتخارات رکورد دارد است، علاوه بر انبوه جوایز خارجی وی با چهار سیمرغ بلورین رکوردار این جایزه در ایران می باشد.