کنسرت کوارتت «نیلز پتر مولوار» در برج آزادی برگزار می‌شود

اجرای دو هنرمند مطرح «ECM» با ادیب قربانی و سهیل شایسته؛

کنسرت کوارتت «نیلز پتر مولوار» در برج آزادی برگزار می‌شود

رسانه نوا – کوارتت «نیلز پتر مولوار» بعد از اجرای سال گذشته خود در تالار وحدت، شهریور امسال در برج آزادی روی صحنه می‌رود.
نیلز پتر مولوار نوازنده‌ی ترومپت و آهنگساز نروژی است. موسیقی او ترکیبی از چندین سبک مختلف از جمله، جز ، امبینت ، الکترونیک ، هاوس است. مولوار در سال ۱۹۹۷ اولین آلبوم خود را با انتشارات ECM به نام Khmer منتشر کرد. این آلبوم با استقبال مخاطبان و رسانه‌ها مواجه شد. پس از انتشار این آلبوم بود که مولوار مورد توجه بسیاری از منتقدان، ناشران و اهالی موسیقی قرار گرفت و توانست شهرتی مثال زدنی کسب کند. با توجه به موفقیت‌هایی که این آلبوم به دست آورد، کمپانی ECM برای اولین بار در تاریخ خود اقدام به انتشار تک قطعه نمود و Khmer  اولین آلبومی بود که تک قطعه از آن منتشر شد. از نکات بارز در مورد این نوازندهی نروژی اجراهای زنده‌ی او است.

ساموئل روهرر نوازنده‌ی درامز و سازهای کوبه‌ای اهل کشور سوییس، یکی از نوگراترین نوازنده‌های درامز در اروپا است. تسلط وی بر سبک‌های مختلف موسیقی و سلیقه‌ی منحصر به فرد او در کارهای شخصی‌اش او را به یکی از پیشتازان موسیقی جز معاصر تبدیل کرده است. روهرر سابقه انتشار آلبوم با ناشرانی چون ECM ، Intakt ، HatHut و … را دارد و همچنین خود صاحب انتشارات arjunamusic است.

ادیب قربانی لیسانس نوازندگی پیانو از دانشگاه هنر تهران و فوق لیسانس آهنگسازی از دانشگاه تهران، موسیقی را زیر نظر اساتیدی چون دلبر حکیم آوا، گورگی ساراجیان، ربکا آشوقیان، هوشیار خیام، امین هنرمند، شریف لطفی و علیرضا مشایخی آموخت. وی در همکاری با آنسامبل آدیوس تجربه‌ی نوازندگی با ساکسیفونیست مطرح اروپایی انزو فاواتا و گیتاریست شناخته شده‌ی ایتالیایی مارچلوپگین را دارد و به همراه سهیل شایسته و انزو فاواتا “تریوی قصه گویان تهران” را تشکیل داده که از جمله فعالیت‌های این گروه می‌توان به دو اجرا در بخش بین الملل جشنواره‌ی موسیقی فجر و ضبط آلبوم اشاره کرد. سبک آهنگسازی و تجربه همکاری‌های چند سال گذشته با نوازندگان صاحب سبک اروپایی، در دستیابی او به صدای شخصی‌اش تاثیر گذار بوده است.

سهیل شایسته نوازنده ویولن، سابقه نوازندگی در ارکستر فیلارمونیک و ارکستر مجلسی تهران را در کارنامه خود دارد. از فعالیت‌های وی می‌توان به همکاری با نیلز پتر مولوار و ساموئل روهرر در کوارتت کانتینوم و اجرا در تهران و فستیوال موسیقی جز اسلو و ضبط آلبوم با این گروه، همکاری با انزو فاواتا و مارچلو پگین در پروژه “شب قصه گویان” و همکاری با انزو فاواتا و ادیب قربانی در تریو تهران و اجرا در جشنواره موسیقی فجر و ضبط آلبوم با این تریو اشاره کرد. او همچنین چندی پیش به همراه Jo Berger Myhre و Andreas Lonmo Knudsrod و ادیب قربانی در قالب کوارتت سبو روی صحنه رفت.

بدون دیدگاه